NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 2/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Muzeum „Dom Kopernika” z nową windą

FUD Bolęcin
Stare, ozdobne kamienice zachwycają swoją architekturą, jednak są dość wymagające w użytkowaniu. Muzeum „Dom Kopernika”, mieszczące się w centrum Starego Miasta w Toruniu, zdecydowało się na zamontowanie windy FUD Bolęcin, która ułatwia poruszanie się po stromych kondygnacjach budynku.

Obiekt
Dom Mikołaja Kopernika to średniowieczna kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Wielu historyków wskazuje ją jako miejsce, gdzie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom
– Mikołaj Kopernik, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum wszechświata, a jedynie jedną z planet krążących po orbitach wokół Słońca.

Remont na miarę XXI w.
Prace w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu zaczęły się we wrześniu 2017. Remont Domu Kopernika był możliwy dzięki 54 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Toruńska Starówka”. Całkowita wartość programu wynosi niespełna 71,5 mln zł. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie różnego rodzaju prac remontowych i konserwacyjnych, m.in. Domu Kopernika, Muzeum Toruńskiego, ruin zamku krzyżackiego, Pałacu Dąmbskich, kościoła pw. św. Jakuba, zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim, Dworu Mieszczańskiego.

Instytucja po remoncie wzbogaciła się o kino z filmami w technice 4D. W repertuarze znalazły się trzy filmy o różnej tematyce: „Mikołaj Kopernik w Toruniu”, ukazujący miejsca, w których żył i uczył się młody astronom, „Wszechświat”, czyli zrealizowany z wielkim rozmachem film prezentujący obecny stan wiedzy na temat Wszechświata i jego historii, począwszy od Wielkiego Wybuchu, na ostatnich badaniach Alberta Einsteina kończąc, oraz „Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy”, opowiadający historię badań kosmosu i wiedzy na temat astronomii z okresu przed przewrotem kopernikańskim i po nim.

Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, audioprzewodniki, kino 4D, hologramy i projekcje rozgwieżdżonego nieba.

– Dzięki tym działaniom Dom Mikołaja Kopernika to już nie tylko muzeum poświęcone osobie wielkiego Polaka. To także opowieść o kosmosie, rozwoju nauki, dążeniu do wiedzy, odkryciach geograficznych oraz wielkich przełomach – dowiadujemy się w Muzeum Okręgowym, które prowadzi Dom Kopernika.

Dźwigi nowoczesne jak ekspozycja

Multimedialna ekspozycja, która znalazła miejsce w wyremontowanym Domu Kopernika doskonale koresponduje z nowoczesnym designem i surową elegancją urządzeń do transportu bliskiego, jakie do toruńskiego muzeum dostarczyła firma FUD Bolęcin. Prosta forma przeszklonego szybu zewnętrznego dobrze komponuje się ze strzelistą architekturą budynku, w którym mieści się muzeum. Wewnątrz szybu znajduje się winda osobowa, poruszająca się w obrębie 3 pięter.

Ta winda to kolejna realizacja FUD Bolęcin w zabytkowym obiekcie. Specjalizujemy się w zleceniach dla nietypowych budynków i bardzo często są one umiejscowione w centrach miast, na starym rynku etc. Dobrym przykładem są tu również nasze aktualne projekty rewitalizacyjne w Gliwicach i Gdańsku. W Gliwicach montujemy windę w kamienicy przy ul. Plebańskiej, natomiast w Gdańsku windę w kościele rektorskim przy ul. Elżbietańskiej – mówi Adrian Smółka, Kierownik Projektu.

Winda w Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu została oddana do użytku w maju 2018 r.

Grzegorz Majak
foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2019-01-15
TAGI: Magazyn Dźwig | FUD Bolęcin | windy