NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 2/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Kable do cyfrowych dźwigów

HELUKABEL
Coraz więcej firm docenia korzyści, jakie daje nasz produkt, pozwalając wykorzystywać transmisje danych w dźwigu osobowym zarówno przy modernizacjach, jak i instalacji nowych urządzeń. Według szacunków sporządzonych przez nas na bazie zrealizowanych inwestycji ułatwia to firmom nawiązanie połączenia sygnalizowanego wizualnie i akustycznie zgodnie z wymogami normy PN-EN 81-28 - mówi Piotr Wadas.

Piotr Wadas
menedżer / doradca techniczny
email: wadas@helukabel.pl

HELUKABEL Polska Sp. z o.o.

Krze Duże 2
96-325 Radziejowice
tel. 46 858 01 00, 46 858 01 17
biuro@helukabel.pl
Obecnie przewody płaskie wyprodukowane z użyciem PVC i neoprenu stały się powszechnym nośnikiem zasilania w energię podzespołów dźwigowych. Płaskie przewody zwisowe okazały się niezastąpione do zasilania często dziś stosowanych dźwigów bez maszynowni.

Cechy przewodów płaskich, które spowodowały ich błyskawiczną karierę

Większa obciążalność prądowa - przewody płaskie, ze względu na swoją konstrukcję lepiej odprowadzają ciepło.

Elastyczność – biorąc pod uwagę zasilanie dźwignic, a więc ruchomych odbiorników energii, kluczowym parametrem doboru jest elastyczność. Żyły w kablu płaskim ułożone są równolegle, w jednej płaszczyźnie, co umożliwia uzyskanie kilkukrotnie mniejszego promienia gięcia niż w przypadku kabla okrągłego. Przewód płaski wytrzymuje ok.15 mln cykli zginania. Jeżeli ruchomy przewód musi się charakteryzować małym promieniem gięcia i dużą odpornością na przeginanie, wówczas najlepszym rozwiązaniem okazują się przewody płaskie.

Zajmowana przestrzeń – kabel płaski ze względu na swoją konstrukcję zajmuje w przybliżeniu tylko połowę przestrzeni zajmowanej przez porównywalny kabel okrągły, ze względu na możliwość pakietowania.

Parametry elektryczne – zakłócenia elektromagnetyczne pochodzą ze źródeł zewnętrznych oraz wewnętrznych. Stosowane zabezpieczenia przed zakłóceniami elektromagnetycznymi zależą w dużej mierze od konstrukcji przewodu. Poprowadzenie w przewodzie płaskim indywidualnie ekranowanych par przewodów zapewnia ochronę przed przesłuchem i sprzężeniem między parami przewodów.

Redukcja efektu przesunięcia – dzięki identycznym długościom oraz parametrom elektrycznym żył i stałym niezmiennym właściwościom dielektrycznym opóźnienia pomiędzy sygnałami przesyłanymi przez przewód płaski są znikome.

Masa wiązki – kompozytowa konstrukcja przewodów płaskich nie tylko nie zawiera zbędnej izolacji i taśm, ale jest na tyle wytrzymała mechanicznie, że nie ma potrzeby wbudowywania w przewód grubych żył. Pozwala to zredukować przekrój żył miedzianych wyłącznie do wielkości obciążenia prądowego lub wymaganego ograniczenia spadków napięcia.

Redukcja ilości kabli w wiązce – przewody płaskie pozwalają na redukcję ilości oddzielnych kabli, jakie należy doprowadzić do ruchomego odbiornika - w pojedynczym przewodzie płaskim mogą być umieszczone różnego rodzaju żyły, np. parowane skrętki sygnałowe, przewody koncentryczne, przewody ekranowane i nieekranowane.

Pozostałe cechy przewodów płaskich, które należy brać pod uwagę

Giętkość przewodu,

Integralność żył – wytłaczanie płaszcza razem z przewodem zapewnia lepsze zespolenie dzięki hermetyzacji przewodu. Zaletą hermetyzacji jest eliminacja ruchu żył. Okres eksploatacji zostaje wydłużony dzięki zmniejszeniu lub całkowitej eliminacji skręcania, zakleszczania ścierania żył,

Ekstremalne temperatury – niektóre materiały, z których jest wykonany płaszcz przewodu znoszą temperatury od -65 stopni C do +260 stopni C oraz pozostają giętkie w temperaturze nawet –100 stopni C.

Które przewody płaskie poleca HELUKABEL dla branży dźwigowej?

Jednym z podstawowych przewodów dedykowanych dla branży dźwignicowej jest przewód PVC-PŁASKI (H05VVH6-F). Przewody te produkowane są w 2 napięciach pracy 300/500V w zależności od przekroju żyły roboczej. Zewnętrzna powłoka tych przewodów wykonana jest ze specjalnego olejoodpornego PVC w kolorze czarnym.

W mechanizmach współczesnych dźwigów posiadających napędy falownikowe i enkodery należy użyć specjalnych przewodów płaskich. Do takich zastosowań dedykowane są płaskie przewody ekranowane jak FLi(ST)(C)TH lub NEO-PŁASKI-C.

Więcej informacji na stronie:

https://www.sklephelukabel.pl/oferta/kategoria/kat/Przewody-plaskie,1009
admin | dodano 2019-03-21
TAGI: Magazyn Dźwig | Helikabel | dźwigi cyfrowe | kable