NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 1/2020
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Monitoring w kabinie

fot.Winda Warszawa
Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy dźwigów, są dewastacje kabin. Szkody mogą być drogie w naprawie, a koszt pokrywa właściciel dźwigu. Stąd nie zaskakuje pomysł instalowania kamer w kabinach. Sama ich obecność zniechęca do aktów wandalizmu.

Kamery często uwzględnione są już w specyfikacji zamawiającego dźwig oraz powszechnie montowane w istniejących urządzeniach. W porównaniu z kosztem naprawy potencjalnych szkód, koszt instalacji systemu monitoringu jest znikomy.

Kamery IP

Powszechnie stosowane kamery IP są doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o monitoring w kabinie. Takie urządzenia cechuje łatwość konfigurowania w sieci oraz zarządzania przesyłanym sygnałem. Obecnie produkowane kamery korzystają z kompresji H.264, co przekłada się na wysoką rozdzielczość obrazu. Sygnał cyfrowy może być odbierany przez wiele urządzeń podpinanych do sieci lokalnej. Sygnał można również transmitować poza sieć lokalną i odbierać zdalnie przez internet.

Kluczowe dla poprawnego działania systemu jest zadbanie o jego infrastrukturę. Dobrej jakości kamera zapewni odpowiednio ostry obraz, ale wysoka rozdzielczość video oznacza szeroki strumień danych. Transmisja bezprzewodowa na dźwigu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bardzo trudno zabezpieczyć jakość sygnału.

Kable UTP
zwane powszechnie skrętką komputerową, są mało wrażliwe na zakłócenia, pozwalają na przesyłanie dużego strumienia danych, a nawet jednoczesne zasilanie kamer obsługujących standard PoE (Power over Ethernet). Firma Lift Components z Piaseczna oferuje windowe kable zwisowe ze skrętką kategorii 5E. Taki przewód można stosować w dźwigach do wysokości 80 m i prędkości do 4 m/s. Skrętka kategorii 5E umożliwia transmisję pasma do 100 MHz. Sprzedawane kable występują w wersji samej skrętki zwisowej oraz skrętki z dodatkowymi 12 żyłami 0,75 mm2.

www.liftcomponents.pl

admin | dodano 2019-08-07
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | monitoring w windzie