NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
Magazyn Dźwig 4/2019
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Efektywność energetyczna kompletów sterowania firmy WES

fot.WES
Firma WES od 1988 roku projektuje i wykonuje komplety sterowania zgodnie z w/w dyrektywami i normami zharmonizowanymi z nimi do dźwigów – wind. Każdy komplet sterowania wyposażony jest dodatkowo w trzy moduły: ELE – MOE – ERS.

ELE

– Dwukierunkowy, elektroniczny licznik pomiaru energii elektrycznej – podlicznik. Licznik ten mierzy energię czynną w obu kierunkach oraz przepływ energii biernej, co przyczynia się do dokładnego odczytu w dowolnym czasie zużycia energii przez dany dźwig.

MOE

– Moduł wyłączenia zasilania dźwigu na postoju po czasie 10 minut, bez rozkazu jazdy. W czasie postoju dźwigu przy wyłączonym zasilaniu, moduł nie pobiera z sieci ani nie generuje do niej żadnej energii czynnej i biernej, co potwierdza piętrowskazywacz TFT zainstalowany na podstawowym przystanku, wyświetlając napis „Dźwig czuwa bez poboru energii”, co pozwala na bieżąco kontrolować poprawną pracę modułu MOE. Takie rozwiązanie znacząco przyczynia się do bieżącej kontroli oszczędzania energii i znacznie obniża koszty dla właściciela dźwigu. Szacujemy, że koszt modułu MOE zwraca się od 6 ÷ 9 miesięcy eksploatacji dźwigu.

ERS

– Moduł zwrotu energii do sieci podczas generatorowej pracy silnika napędu dźwigu. Podczas zwrotu energii do sieci, piętrowskazywacz TFT na podstawowym przystanku wyświetla napis „Jazda EKO zwrot energii”, co pozwala użytkownikom na bieżąco kontrolować poprawną pracę modułu ERS.
Zalety modułu ERS:
– Bezpośrednie odzyskiwanie energii bez buforowania.
– Samoczynna synchronizacja z siecią 3x400VAC.
– Brak konieczności ustawiania parametrów.
– Na postoju dźwigu nie występuje przepływ energii czynnej i biernej.
– Wysoki stopień skuteczności 98%.
– Obniża koszty energii.
Szacujemy, że koszt modułu ERS zwraca się od 16 ÷ 28 miesięcy eksploatacji dźwigu.

Wnioski końcowe
– Zastosowane moduły MOE – ERS znakomicie przyczyniają się do oszczędności energii i eliminują generowanie zakłóceń do sieci energetycznej. Obniżają współczynnik tg, co znacznie eliminuje naliczanie dodatkowych opłat za energię bierną przez służby energetyczne.

Szacujemy klasę efektywności energetycznej kompletu sterowania ≥ a, przy znacznym obniżeniu przepływu energii biernej do sieci, co przynosi znaczące oszczędności w opłatach za energię.

Adam Wieteska

admin | dodano 2019-09-18
TAGI: magazyn Dźwig | dźwig | winda | sterowanie | WES | sterowania